Przejdź do głównej zawartości

Diabeł w adidasach, czyli "Rogi".Wy­bieraj zaw­sze mniej­sze zło, większe zacho­waj na czarną godzinę. 
(Wiesław Brudziński)


Czekając na polska premierę filmu "Horns" zacierałam rączki i szykowałam się na czarna komedię roku. Rzecz jasna, niecierpliwi widzowie, pływający po pirackich zatokach mieli wcześniej okazję zobaczyć historię młodego mężczyzny, któremu pewnego dnia wyrastają rogi. I rosną coraz większe. I większe... Wróćmy jednak do tego dlaczego akurat ta produkcja mnie urzekła.
Jako typowy smutas malkontent, rzadko spodziewam się po trailerze komedii (chociaż tu twórcy obiecują horror) czegoś więcej niż zostało już pokazane. Lata wygniatania foteli kinowych nauczyły mnie dystansu i raczej założenia, że śmieszne już było w zapowiedzi, a teraz obejrzymy resztę. Czy i tym razem tak było? Zanim odpowiem sobie (i Wam szanowni czytelnicy) na to nurtujące pytanie pozwólcie, że w kilku słowach opiszę sam film.
Harry.. pardon - Daniel Radcliffe, wciela się w postać tracącego z dnia na dzień sens życia faceta - Iggiego Parisha. Jak to zwykle bywa, sens ma wiele wspólnego z piękna kobietą. Tym razem bohater zostaje głównym podejrzanym o morderstwo i gwałt na miłości swojego życia. Na rozdrożu przeklina więc Boga i dość skutecznie zapala diabłu ogarek. Wydawałoby się, że ten motyw kryminalno-uczuciowy tak często pojawiający sie w filmach, nie może nic odkrywczego wnieść. Otóż błąd. Iggy, po suto zakrapianym pocieszaniu się w ramionach pani niezbyt cięzkich obyczajów, odkrywa twarzowe rogi na swoim czole. Towarzyszka nie widzi rzecz jasna w tym nic dziwnego. W dzisiejszych czasach? Wielka mi rzecz..rogi. I tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwa akcja.

Zastanawiam się ile razy miałam ochote wygarnąć szefowi i poddać krytyce prowadzenie się jego matki... Ile razy moi przyjaciele tylko ze względu na dobre wychowanie nie wyrzucili mi wszystkich lęgnących się w trzewiach zarzutów. Ile razy Ty drogi czytelniku wewnętrznie cieszyłeś się że dobre serce rodziny nie pozwala wyjaśnić Ci dobitnie jak siedzenie przed komputerem ma się do zaliczania sesji czy też szukania dobrej pracy. A co by było gdyby nagle te wszystkie ograniczenia zniknęły? Gdyby w pewnych chwili zadziałał impuls, który wyciąga z nas wszystkie najmroczniejsze, najbardziej przykre myśli i insynkty? Iggi miał szczęście(?) się o tym przekonać. Nie chcąc spoilerować - zdradzę tylko, że życie zdecydowanie zmienia swoje barwy gdy jednak okazuje się, że towarzysze niedoli na tym łez padole, mają ogromnie dużo zastrzeżeń do nas samych.
Czy to kicz? Czy to satyra? Nie! To Alexandre Aja. Reżyser żongluje kilkoma gatunkami i idzie mu sprawnie do momentu zakończenia. Na filmie nie będziemy się bać, ale śmiać w głos raczej też nie. Czy jestem w stanie zatracić się w bajce o księdzu, który proponuje, że pomoże powiesić się zagubionej owieczce? Na pewno dwa razy zastanowie się nim zacznę zwierzać swojemu spowiednikowi z własnych kłopotów. Najśmieszniejsze (w tym rozpaczliwym znaczeniu) jest to, że poza fantazyjną otoczką, jesteśmy w stanie uwierzyć w sedno opowieści. Gra aktorów jest na tyle przekonująca, że nie zaczynamy podświadomie czekać na wyciągniecie różdzki przez Radcliffa. 

Halloween wiąże się nieodłącznie ze straszniem siebie i innych. Niezależnie od mojego prywatnego nastawienia, uważam że skumulowanie premier i maratonów horrorów uzyska nieco lekkości dzięki takim dziełom. Mamy walkę dobra ze złem, mamy mieszkańca podziemi z kopytkami... Czego zabrakło? Może wielkiego przytupu na koniec. I chyba bardziej bałabym się gdyby zakończenie było mniej efektowne. Bo jednak trochę gładzi widza po główce uspokajając, że była to tylko wychowawcza alegoria. Wolałabym pozostać na etapie zastanawiania się ile mam ciemnych zakamarków...I czy aby na pewno nie rosną mi rogi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odcinek 104 - Sprzedaż gier w Polsce

Dość nietypowo zaczynamy ten miesiąc. Otóż porozmawiamy sobie o sprzedaży gier w Polsce. Dowiecie się, że nie zawsze gra, która jest nowa, jest faktycznie nowa. Czy sprzedawca faktycznie sprzedaje Wam grę, która jest lepsza, czy może został opłacony przez firmy wydawnicze ? Na końcu opowiemy o historiach, prosto ze sklepu, po których poleciały łzy szczęścia. Bawcie się dobrze i pamiętajcie, żeby nigdy nie kupować ulepszonej gwarancji.
W odcinku:  Kodi na Xbox One
Kijek Prawdy

Kącik VR:
N/A

Temat główny:
Sprzedaż gier w Polsce

Hejter Zone:
N/A

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A

Odcinek 124 - Fallout 76

No i w końcu udało nam się pograć w najnowszego Fallout'a 76. Jak pewnie wszyscy już czytali jest to bardzo słaba gra, mocno zabugowana, z wielkimi problemami technicznymi i mechanizmami które się wykluczają. Ale czy na pewno tak jest, czy wejście serii w tryb online było złym pomysłem i czy gra faktycznie jest aż tak słaba ? Poza tym, byliśmy w kinie na nowym filmie Vegi, czyli Plagi Breslau, graliśmy w online RDR2 oraz opowiadamy jak się bronić przed kradzieżą konta na PSN. I pamiętajcie....War Never Changes.
W odcinku:  Plagi Breslau
Bohemian Rhapsody
RDR2 online

Kącik Ogrodnika:
Titanfall za 15 zł
Jak ochronić swoje konto przed kradzieża?

Temat główny:
Fallout 76

Hejter Zone:
N/A

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A

Odcinek 129 - Apex Legends

To będzie na prawdę nietypowy odcinek, ponieważ udało Nam sie po raz pierwszy spotkać na żywo w pełnym składzie i nagraliśmy z jednego mikrofonu. Oczywiście było dziwnie, nietrzeźwie, ale na pewno konkretnie, dlatego głownym tematem jest Apex Legends. Czy mamy grę z którą może konkurować Fortnite ? Oprócz tego omawiamy sporą ilość gier multiplayerowych, w które możecie grać na jednej konsoli, byliśmy na Lego Movie 2 oraz graliśmy w fajną alternatywę MTG - Mythgard. Have Fun!
W odcinku:  Gry Multi lokalnie.
Lego Movie 2
Mythgard
Riot: Civil Unrest
Aces of the Luftwaffe Squadron

Temat główny:
Apex Legends

Hejter Zone:
N/A

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A