Przejdź do głównej zawartości

Diabeł w adidasach, czyli "Rogi".Wy­bieraj zaw­sze mniej­sze zło, większe zacho­waj na czarną godzinę. 
(Wiesław Brudziński)


Czekając na polska premierę filmu "Horns" zacierałam rączki i szykowałam się na czarna komedię roku. Rzecz jasna, niecierpliwi widzowie, pływający po pirackich zatokach mieli wcześniej okazję zobaczyć historię młodego mężczyzny, któremu pewnego dnia wyrastają rogi. I rosną coraz większe. I większe... Wróćmy jednak do tego dlaczego akurat ta produkcja mnie urzekła.
Jako typowy smutas malkontent, rzadko spodziewam się po trailerze komedii (chociaż tu twórcy obiecują horror) czegoś więcej niż zostało już pokazane. Lata wygniatania foteli kinowych nauczyły mnie dystansu i raczej założenia, że śmieszne już było w zapowiedzi, a teraz obejrzymy resztę. Czy i tym razem tak było? Zanim odpowiem sobie (i Wam szanowni czytelnicy) na to nurtujące pytanie pozwólcie, że w kilku słowach opiszę sam film.
Harry.. pardon - Daniel Radcliffe, wciela się w postać tracącego z dnia na dzień sens życia faceta - Iggiego Parisha. Jak to zwykle bywa, sens ma wiele wspólnego z piękna kobietą. Tym razem bohater zostaje głównym podejrzanym o morderstwo i gwałt na miłości swojego życia. Na rozdrożu przeklina więc Boga i dość skutecznie zapala diabłu ogarek. Wydawałoby się, że ten motyw kryminalno-uczuciowy tak często pojawiający sie w filmach, nie może nic odkrywczego wnieść. Otóż błąd. Iggy, po suto zakrapianym pocieszaniu się w ramionach pani niezbyt cięzkich obyczajów, odkrywa twarzowe rogi na swoim czole. Towarzyszka nie widzi rzecz jasna w tym nic dziwnego. W dzisiejszych czasach? Wielka mi rzecz..rogi. I tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwa akcja.

Zastanawiam się ile razy miałam ochote wygarnąć szefowi i poddać krytyce prowadzenie się jego matki... Ile razy moi przyjaciele tylko ze względu na dobre wychowanie nie wyrzucili mi wszystkich lęgnących się w trzewiach zarzutów. Ile razy Ty drogi czytelniku wewnętrznie cieszyłeś się że dobre serce rodziny nie pozwala wyjaśnić Ci dobitnie jak siedzenie przed komputerem ma się do zaliczania sesji czy też szukania dobrej pracy. A co by było gdyby nagle te wszystkie ograniczenia zniknęły? Gdyby w pewnych chwili zadziałał impuls, który wyciąga z nas wszystkie najmroczniejsze, najbardziej przykre myśli i insynkty? Iggi miał szczęście(?) się o tym przekonać. Nie chcąc spoilerować - zdradzę tylko, że życie zdecydowanie zmienia swoje barwy gdy jednak okazuje się, że towarzysze niedoli na tym łez padole, mają ogromnie dużo zastrzeżeń do nas samych.
Czy to kicz? Czy to satyra? Nie! To Alexandre Aja. Reżyser żongluje kilkoma gatunkami i idzie mu sprawnie do momentu zakończenia. Na filmie nie będziemy się bać, ale śmiać w głos raczej też nie. Czy jestem w stanie zatracić się w bajce o księdzu, który proponuje, że pomoże powiesić się zagubionej owieczce? Na pewno dwa razy zastanowie się nim zacznę zwierzać swojemu spowiednikowi z własnych kłopotów. Najśmieszniejsze (w tym rozpaczliwym znaczeniu) jest to, że poza fantazyjną otoczką, jesteśmy w stanie uwierzyć w sedno opowieści. Gra aktorów jest na tyle przekonująca, że nie zaczynamy podświadomie czekać na wyciągniecie różdzki przez Radcliffa. 

Halloween wiąże się nieodłącznie ze straszniem siebie i innych. Niezależnie od mojego prywatnego nastawienia, uważam że skumulowanie premier i maratonów horrorów uzyska nieco lekkości dzięki takim dziełom. Mamy walkę dobra ze złem, mamy mieszkańca podziemi z kopytkami... Czego zabrakło? Może wielkiego przytupu na koniec. I chyba bardziej bałabym się gdyby zakończenie było mniej efektowne. Bo jednak trochę gładzi widza po główce uspokajając, że była to tylko wychowawcza alegoria. Wolałabym pozostać na etapie zastanawiania się ile mam ciemnych zakamarków...I czy aby na pewno nie rosną mi rogi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odcinek 113 - Inwigilacja w sieci

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy nie jesteście obserwowani albo podsłuchiwani ? Czy wasza kamerka w laptopie Was nie rejestruje albo czy wasz telefon nie nagrywa waszych rozmów ? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie i poznacie naszą opinię na temat inwigilacji w sieci. Oprócz tego testujemy Alexę, czyli asystenta głosowego od Amazona, gramy w Hunt: Showdown oraz mówimy jak piłka nożna od nowego sezonu wchodzi w system dystrybucji PPV. Zapraszamy!
W odcinku:  Amazone Echo (Alexa)
PPV w footballu w Polsce
Hunt: Showdown
Netflix drożeje ?

Kącik VR:
N/A

Temat główny:
Inwigilacja w sieci

Hejter Zone:
Polsat

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A

Odcinek 95 - Absolver

Dzisiaj będziemy rozmawiać w temacie głownym o dwóch grach. Pierwszą z nich jest Absolver, gra akcji osadzona w realiach fantasy, której sercem jest bardzo rozbudowany system walki w zwarciu. Drugą grą będzie Project 1v1 studia Gearbox Software. Jest to futurystyczny shooter nastawiony na zbieranie i kolekcjonowanie kart. Oprócz tego, dowiecie się o zmianach na steam'ie i przybliżymy Wam nowy tryb - Battle Royal - we Fortnite. A na deser mały komunikat. Samo mięsko!
W odcinku:  Zmiany na Steam'ie
Battle Royal - nowy tryb we Fortnite
Project 1v1

Kącik VR:
N/A

Temat główny:
Absolver

Hejter Zone:
N/A

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A

Odcinek 104 - Sprzedaż gier w Polsce

Dość nietypowo zaczynamy ten miesiąc. Otóż porozmawiamy sobie o sprzedaży gier w Polsce. Dowiecie się, że nie zawsze gra, która jest nowa, jest faktycznie nowa. Czy sprzedawca faktycznie sprzedaje Wam grę, która jest lepsza, czy może został opłacony przez firmy wydawnicze ? Na końcu opowiemy o historiach, prosto ze sklepu, po których poleciały łzy szczęścia. Bawcie się dobrze i pamiętajcie, żeby nigdy nie kupować ulepszonej gwarancji.
W odcinku:  Kodi na Xbox One
Kijek Prawdy

Kącik VR:
N/A

Temat główny:
Sprzedaż gier w Polsce

Hejter Zone:
N/A

Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'uoraz możecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na Youtube'ie i Twitch'u
Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com

Muzyka: Lukhash - Hongdae>

Download:  MP3M4A