Przejdź do głównej zawartości

Diabeł w adidasach, czyli "Rogi".Wy­bieraj zaw­sze mniej­sze zło, większe zacho­waj na czarną godzinę. 
(Wiesław Brudziński)


Czekając na polska premierę filmu "Horns" zacierałam rączki i szykowałam się na czarna komedię roku. Rzecz jasna, niecierpliwi widzowie, pływający po pirackich zatokach mieli wcześniej okazję zobaczyć historię młodego mężczyzny, któremu pewnego dnia wyrastają rogi. I rosną coraz większe. I większe... Wróćmy jednak do tego dlaczego akurat ta produkcja mnie urzekła.
Jako typowy smutas malkontent, rzadko spodziewam się po trailerze komedii (chociaż tu twórcy obiecują horror) czegoś więcej niż zostało już pokazane. Lata wygniatania foteli kinowych nauczyły mnie dystansu i raczej założenia, że śmieszne już było w zapowiedzi, a teraz obejrzymy resztę. Czy i tym razem tak było? Zanim odpowiem sobie (i Wam szanowni czytelnicy) na to nurtujące pytanie pozwólcie, że w kilku słowach opiszę sam film.
Harry.. pardon - Daniel Radcliffe, wciela się w postać tracącego z dnia na dzień sens życia faceta - Iggiego Parisha. Jak to zwykle bywa, sens ma wiele wspólnego z piękna kobietą. Tym razem bohater zostaje głównym podejrzanym o morderstwo i gwałt na miłości swojego życia. Na rozdrożu przeklina więc Boga i dość skutecznie zapala diabłu ogarek. Wydawałoby się, że ten motyw kryminalno-uczuciowy tak często pojawiający sie w filmach, nie może nic odkrywczego wnieść. Otóż błąd. Iggy, po suto zakrapianym pocieszaniu się w ramionach pani niezbyt cięzkich obyczajów, odkrywa twarzowe rogi na swoim czole. Towarzyszka nie widzi rzecz jasna w tym nic dziwnego. W dzisiejszych czasach? Wielka mi rzecz..rogi. I tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwa akcja.

Zastanawiam się ile razy miałam ochote wygarnąć szefowi i poddać krytyce prowadzenie się jego matki... Ile razy moi przyjaciele tylko ze względu na dobre wychowanie nie wyrzucili mi wszystkich lęgnących się w trzewiach zarzutów. Ile razy Ty drogi czytelniku wewnętrznie cieszyłeś się że dobre serce rodziny nie pozwala wyjaśnić Ci dobitnie jak siedzenie przed komputerem ma się do zaliczania sesji czy też szukania dobrej pracy. A co by było gdyby nagle te wszystkie ograniczenia zniknęły? Gdyby w pewnych chwili zadziałał impuls, który wyciąga z nas wszystkie najmroczniejsze, najbardziej przykre myśli i insynkty? Iggi miał szczęście(?) się o tym przekonać. Nie chcąc spoilerować - zdradzę tylko, że życie zdecydowanie zmienia swoje barwy gdy jednak okazuje się, że towarzysze niedoli na tym łez padole, mają ogromnie dużo zastrzeżeń do nas samych.
Czy to kicz? Czy to satyra? Nie! To Alexandre Aja. Reżyser żongluje kilkoma gatunkami i idzie mu sprawnie do momentu zakończenia. Na filmie nie będziemy się bać, ale śmiać w głos raczej też nie. Czy jestem w stanie zatracić się w bajce o księdzu, który proponuje, że pomoże powiesić się zagubionej owieczce? Na pewno dwa razy zastanowie się nim zacznę zwierzać swojemu spowiednikowi z własnych kłopotów. Najśmieszniejsze (w tym rozpaczliwym znaczeniu) jest to, że poza fantazyjną otoczką, jesteśmy w stanie uwierzyć w sedno opowieści. Gra aktorów jest na tyle przekonująca, że nie zaczynamy podświadomie czekać na wyciągniecie różdzki przez Radcliffa. 

Halloween wiąże się nieodłącznie ze straszniem siebie i innych. Niezależnie od mojego prywatnego nastawienia, uważam że skumulowanie premier i maratonów horrorów uzyska nieco lekkości dzięki takim dziełom. Mamy walkę dobra ze złem, mamy mieszkańca podziemi z kopytkami... Czego zabrakło? Może wielkiego przytupu na koniec. I chyba bardziej bałabym się gdyby zakończenie było mniej efektowne. Bo jednak trochę gładzi widza po główce uspokajając, że była to tylko wychowawcza alegoria. Wolałabym pozostać na etapie zastanawiania się ile mam ciemnych zakamarków...I czy aby na pewno nie rosną mi rogi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Odcinek 04 - Czy przesuwanie premier jest na pewno takie złe ?

Cześć! Istniejemy już prawie miesiąc. Nagrywamy z tygodnia na tydzień i nie zamierzamy przestać. Zatem zapraszamy na odsłuchanie 4 już odcinka Bezimiennego Podcastu. Mówiliśmy o: Upadku Official Nintendo Magazine Znów AC: Unity i fuckup'ie PRowym Ubisoftu Kolejnych wpadkach Driveclub’a Krystian pomarudził na temat NHL 15 i zrobił szybką recenzję nowej Fify. Piotrek ograł AC:Liberation (ciekawe kiedy przestanie gadać o tych gościach w kapturach ;)) Jacek zaś przedstawił nową rozpiskę PS+ na październik oraz ograł najnowsze IP czyli Cień Mordoru. Główny temat odcinka to: Czy przesuwanie premier jest na pewno takie złe ? Znów były pozdrowionka. Było ich zaskakująco dużo, ale przeczytaliśmy każde pozdrowienie jakie się tylko pojawiło. Jeżeli będziecie chcieli być pozdrowieni to wcześniej zostanie wysłana odpowiednia wiadomość na Facebooku i Twitterze. Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'u , na naszym Twitterze @bezimiennycast oraz możecie wysła

Odcinek 104 - Sprzedaż gier w Polsce

   Dość nietypowo zaczynamy ten miesiąc. Otóż porozmawiamy sobie o sprzedaży gier w Polsce. Dowiecie się, że nie zawsze gra, która jest nowa, jest faktycznie nowa. Czy sprzedawca faktycznie sprzedaje Wam grę, która jest lepsza, czy może został opłacony przez firmy wydawnicze ? Na końcu opowiemy o historiach, prosto ze sklepu, po których poleciały łzy szczęścia. Bawcie się dobrze i pamiętajcie, żeby nigdy nie kupować ulepszonej gwarancji. W odcinku:  Kodi na Xbox One Kijek Prawdy Kącik VR: N/A Temat główny: Sprzedaż gier w Polsce Hejter Zone: N/A Możecie kom ento wać pod odcink iem, na naszym  fanpage'u oraz m ożecie wysłać do nas maile. Poza tym jesteśmy na  Youtube'ie  i  Twitch'u Ogólny:  bezimiennypodcast@gmail.com Muzyka: Lukhash - Hongdae > Download:   MP3    M4A

Odcinek 01 - Trophy Wh...unters

Witajcie! Oto przedstawiamy wam zajebiście legendarny, pierwszy odcinek Bezimiennego Podcastu. Mówiliśmy o: opóźnieniu Batmana: Arkham Knight zwiastunie gameplayu z gry Torment: Tides of Numenera naszych wrażeniach z Tokio Games Show 14: -Silent Hills -Dragon Quest: Heroes -Final Fantasy XV -Metal Gear Solid 5 -Yakuza Zero -Tales Of Zestiria -Deep Down -Sunset Overdrive -BloodBorne sprzedaży gier w UK grach indie - Westport Independent i Beyond Eyes wrażeniach z gry w Destiny nowym iPhonie i AppleWatch A także pozwoliliśmy sobie na hejcik w sprawie Secret Service. Główny temat odcinka to: Trophy Wh...unters, czyli czy trofiki/acziki/coś czego nie ma u Nintendo zepsuło radość z czystego grania. Możecie komentować pod odcinkiem, na naszym fanpage'u , na naszym Twitterze @bezimiennycast oraz możecie wysłać do nas maile. Ogólny: bezimiennypodcast@gmail.com Muzyka: Lukhash - Hongdae Download:   MP3    M4A PS. Z góry